Spotkanie z trenerem Antonim Piechniczkiem

W czwartek 27 marca br. w Zespole Szkół nr 3 w Rybniku w ramach projektu „Sieć współpracy i rozwoju szkół w Rybniku” odbyło się spotkanie lokalnej sieci samokształcenia dla nauczycieli pt. „Wsparcie motywacji edukacyjnej uczniów – sportowców kształconych w systemie szkoły dziennej/ klas sportowych”. Spotkanie z nauczycielami wychowania fizycznymi oraz gościnnie zaproszonymi trenerami grup młodzieżowych w piłce nożnej poprowadził Antoni Piechniczek, trener kadry narodowej w piłce nożnej na MŚ w 1982 i 1986, aktualnie wykładowca akademicki katowickiego AWF. czytaj więcej >>

W pierwszej części nasz gość  wygłosił wykład na temat: „Motywacja w pracy z młodzieżą i zarządzanie talentami sportowymi”. W jego trakcie omówił czynniki i wymagania wobec trenerów/nauczycieli w pracy z młodzieżą, które są warunkiem harmonijnej współpracy z młodymi zawodnikami oraz warunkiem osiągnięcia sportowego sukcesu. Następnie na przykładzie piłki nożnej omówił funkcjonujący w Polsce system szkolenia młodzieży zwracając uwagę na potrzebę zmian i standaryzację modelu szkolenia dla trenerów grup młodzieżowych, których efektem będzie prawidłowy rozwój talentów sportowych w otoczeniu wspólnie trenującej grupy rówieśniczej.

Po przerwie uczestnicy przeszli na boisko szkolne, gdzie Antoni Piechniczek poprowadził  z klasą sportową rocznika 1998 r. (3 klasa gimnazjum mistrzostwa sportowego w ZS nr 3) trening pokazowy dla nauczycieli i trenerów  pracujących z grupami młodzieżowymi. W realizacji treningu naszemu ekspertowi pomagali  trenerzy grupy chłopców rocznika 1998 w Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego Rolandem Buchała i Jarosławem Wieczorek.

Po zakończeniu trener Antoni Piechniczek omówił trening, zwracając uwagę na różnorodność przeprowadzonych ćwiczeń dla uczestników, których efektem ma być zrównoważony postęp młodych piłkarzy w nabywaniu umiejętności technicznych przy prawidłowej koordynacji ruchowej.

Na koniec obecny w trakcie całego modułu Poseł na Sejm RP Grzegorz Janik, jeden z inicjatorów zaproszenia Pana Antoniego Piechniczka do Rybnika, podziękował gościowi za przybycie i uczestnikom za udział w tej aktywnej formie spotkania lokalnej sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli.

W najbliższym czasie zostaną opracowane materiały poglądowe ze spotkania, które będą rozesłane do szkół i dostępne na naszej stronie.

Na razie zapraszam do galerii zdjęć ze spotkania.

Gabriel Cyrulik